Hevelianum

MIEJSCE: ul. Gradowa 6, Gdańsk

GODZINY: dokładne godziny podane niżej w opisie wydarzenia.

WSTĘP: bezpłatny, 1 zł

www.hevelianum.pl

Atrakcje stacjonarne

Laboratorium Ruchu – zwiedzanie z edukatorem

🔵 #HevelianumNauka

„A jednak się kręci!” – słowa Galileusza rozbrzmiewają w Laboratorium Ruchu, gdzie każdy samodzielnie może sprawdzić, jak ruch obecny jest w każdej dziedzinie życia.

W świat ruchu, niedostępny na co dzień dla zwiedzających, wprowadzą Was nasi edukatorzy, z których każdy pozwoli Wam dostrzec poruszenie przez pryzmat innej nauki.

Dowiedz się o ruchu komet w kosmosie, zagadnieniach czasu i przestrzeni, poznaj fascynujący świat ciągłego poruszenia w naszych naczyniach krwionośnych, zobacz jak sterować ruchem robotów.

🕚 sobota, godz. 13:00 i 15:00 | czas trwania: 45 minut

🕚 niedziela, godz. 13:00 i 15:00 | czas trwania: 45 minut

🧑 12+

🎫 1 zł promocyjna cena obowiązuje w Weekend Muzeów

 

Dzieje Fortu

#HevelianumHistoria

14 stałych ekspozycji, które przybliżają niezwykle burzliwe dzieje fortu Góry Gradowej, prezentowane jest w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych – dawnych schronach, remizach artyleryjskich oraz laboratoriach amunicyjnych. Przywołujemy nie tylko epizody z dziejów fortu, ale i arkana sztuki wojennej, np. historię czarnego prochu. Oprócz ekspozycji dotyczących oblężeń z 1734, 1807 czy 1813 roku, zwiedzający mogą dowiedzieć się nieco więcej o pruskim garnizonie w Gdańsku, o tym, kto bawił się i mieszkał na terenie fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska, czy wreszcie przekonać się, jak działała tzw. zagłuszarka Radia Wolna Europa. Całości dopełnia realistyczna scenografia, a dla dociekliwych – prezentacje, zdjęcia i makiety informacyjne.

Trasa zwiedzania przebiega wzdłuż uformowanych według dawnych planów dzieł ziemnych. Dla miłośników fortyfikacji jest to fascynujące otoczenie, natomiast wszyscy goście mogą podziwiać piękną panoramę Gdańska.

🕚 sobota-niedziela, godz. 10:00-18:00 | czas zwiedzania: 30 minut

🧑 16+

🎫 0 zł

Dodatkowo:

Odkryj fascynującą historię Góry Gradowej! Zobacz wystawę historyczną „Dzieje Fortu” oraz odszukaj wybrane obiekty rozsiane na terenie wzniesienia i u jego podnóża. Rozwiąż przygotowane zadania, a z wyznaczonych liter ułóż hasło. Zabawa przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci powyżej 9 lat (z opiekunami). Karta do pobrania: https://hevelianum.pl/wydarzenia/majowe-spacery-po-gorze-gradowej/

Atrakcje online

Dookoła Świata

Zapraszamy w przyrodniczą podróż dookoła świata. Zajrzyj z nami do wnętrza ziemi, sprawdź potęgę huraganu, przekonaj się, jak słyszą nietoperze, usiądź wygodnie w igloo i złap tornado w garść.

https://youtu.be/5zYMkawS38U

https://youtu.be/uOl9LRMKu7M

Łamigłówka

Sądzisz, że matematyka jest trudna i nudna? Na tej wystawie zmienisz zdanie! Pomożemy Ci przełamać lęk przed Królową Nauk i pokażemy, że matematyka może być zabawna.

https://youtu.be/znBvMv2MwdI

Z Energią!

Co ma pączek do roweru? Czy ludzkie ciało może być przewodem elektrycznym? Jakie są alternatywne źródła energii i czym ona właściwie jest? Zapraszamy do nauki z pozytywną dawką energii!

https://youtu.be/hL_uWqWtROU