Politechnika Gdańska

MIEJSCE: Politechnika Gdańska, ul. G. Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk

WSTĘP: bezpłatny

pg.edu.pl

WEEKEND MUZEÓW online na POLITECHNICE GDAŃSKIEJ

 

Zapraszamy na cykl wykładów poświęconych aktualnym kwestiom zdrowotnym:

Sobota 15 maja 2021

Wykłady online na żywo z możliwością zadawania pytań prelegentom.

Wykłady będą zapisane i dostępne do obejrzenia także po wydarzeniu.

Będziemy z wami na YouTube i Facebook #Politechnika Otwarta

 

Godz. 14:30

„Zdrowie seniora – implanty, nowoczesne rozwiązania w medycynie. ”

Młodzi naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej opowiedzą o nowoczesnych rozwiązaniach stosowanych w medycynie.

Dr inż. Alicja Stanisławska podczas prezentacji omówi najczęściej występujące choroby serca i układu naczyniowego, a także formy leczenia chirurgicznego. Przedstawi problematykę leczenia osób starszych oraz możliwości zastosowania tradycyjnych i nowoczesnych technik leczenia z wykorzystaniem implantów sercowo-naczyniowych.

 

Dr inż. Michał Bartmański poruszy problem wymiany stawów, zwłaszcza biodrowego i kolanowego, który dotyczy wielu starszych osób i jest najczęściej wykonywanym zabiegiem ortopedycznym. Podczas wykładu dowiemy się, jak są zbudowane endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego oraz z jakich materiałów są tworzone. Prelegent przedstawi również rodzaje zabiegów implantacyjnych oraz ich główne etapy.

 

Mgr inż. Marcin Wekwejt opowie o zastosowaniach biomateriałów w leczeniu powszechnie występującej u osób starszych choroby układu szkieletowego, osteoporozie. Omówi jej główne następstwa, takie jak: ubytki kostne, złamania osteoporotyczne oraz urazy kręgosłupa. Zaprezentuje główne substytuty kości, wspomagające ich odbudowę, implanty ortopedyczne służące do leczenia skomplikowanych złamań oraz cementy kostne wykorzystywane w mocowaniu endoprotez i stabilizacji urazów kręgosłupa.

 

 

Godz. 17:30

„Poszukiwanie leków na COVID-19 – szanse na sukces.”

Podczas wykładu prof. dr hab. inż. Macieja Bagińskiego, z Katedry Technologii Leków i Biochemii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, autora wielu publikacji naukowych dotyczących leków, dowiemy się z jakimi problemami mierzy się naukowiec poszukujący leku, jakie przeszkody i ograniczenia musi pokonać. Poznamy strategie stosowane w poszukiwaniu czy też opracowywaniu leków na COVID -19, dowiemy się jakie są szanse na sukces, a także w jakiej perspektywie czasowej możemy liczyć na stworzenie leku.

 

Godz. 20:00

„COVID-19: wirus, pandemia, szczepionki – prosty wykład z wirusologii molekularnej.”

Podczas wykładu w przystępny sposób dr Alicja Chmielewska, adiunkt Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wyjaśni czym są wirusy i w jaki sposób wnikają do naszych komórek. Usłyszymy, jak budowa molekularna wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19, wpływa na jego właściwości i nasze codzienne życie. Dowiemy się jak działają szczepionki przeciwko COVID-19, jakie są między nimi różnice i podobieństwa.