Centrum Świętego Jana _Nadbałtyckie Centrum Kultury

Miejsce: Kategoria: , , , ,
Tagi: , ,

MIEJSCE: ul. Świętojańska 50, Gdańsk

GODZINY: 22-01

WSTĘP: bezpłatny

www.nck.org.pl

„CO JEST GRANE W ŚW. JANIE ?”

W programie:

• Prezentacja organów bocznych:
Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej do kościoła św. Jana w Gdańsku, ob. Centrum św. Jana powrócił instrument organów bocznych zrekonstruowany na podstawie opisów oryginalnego instrumentu wykonanego przez Johanna Friedricha Rhode w latach 1760-61. Podczas Nocy Muzeów będzie można usłyszeć brzmienie instrumentu w historycznym wnętrzu kościoła św. Jana.

Organiści: prof. Andrzej Szadejko kurator organów bocznych z ramienia NCK oraz studenci muzyki kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku

• Oprowadzanie po Centrum św. Jana
Po zakończeniu odbudowy kościoła św. Jana w 2020 r., do jego wnętrza powróciły wszystkie elementy dekoracyjne ocalone z pożogi wojennej: m.in. epitafia, stalle gotyckie czy kaplica chrzcielna. W latach 2017-2020 zakonserwowane zostały bezcenne zabytki, które od 1945 r. przechowywane były w magazynach: empora południowa i prospekt organów bocznych, których historię przybliżymy uczestnikom Nocy Muzeów.
Oprowadzanie: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK

• zwiedzanie wieży
Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wnętrze wieży, na szczycie której można podziwiać panoramę Gdańska w odsłonie nocnej i dzwon … zegarowy z 1543 r. W drodze na górę można będzie zobaczyć inne atrakcje takie jak garderoby dla artystów czy poddasze.

Oprowadzenie: studenci współpracujący z Działem Opieki nad Zabytkami NCK

 

Przed atrakcjami Nocy Muzeów – 14 maja 2022 r. – zapraszamy o godz. 20.00 na koncert pt.
„ JAN PATEREK IN MEMORIAM” w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, który odbędzie się na scenie pokazując tym samym różne możliwości wydarzeń kulturalnych i koncertowych Centrum św. Jana. Wystąpią: Marcin Wądołowski – gitara, Piotr Lemańczyk – kontrabas. W programie m.in. światowe prawykonanie kompozycji M. Wądołowskiego dedykowanej pamięci Jana Paterka.
www.gdanskifestiwal.pl