Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA – LKW Gallery

Miejsce: Kategoria: ,
Tagi: , , ,

MIEJSCE: ul. Szopy
GODZINY: 19 – 23

Projekt w ramach cyklu „Windows 2022. Nowe Zjawiska”

Kuratorka: Anna Szynwelska

 

Głównym elementem pokazu jest obiekt malarski wzorowany na butelce coca-coli, a właściwie jej podrobionej wersji – Coli, przedstawiony w zastygłej formie – jeszcze produktu i już odpadu. Napoczęty napój w zgniecionym opakowaniu, wystawiony w witrynie LKW Gallery zwraca uwagę na nasz czynny udział w kulturze konsumpcyjnej. W swojej twórczości często eksploruję granice pomiędzy powabnym, a niesmacznym, łącząc ze sobą elementy stref (sub)kulturowych, w których się obracam, a swoje prace traktuję jak niezobowiązujący small talk.  W działaniach nie ograniczam się tematem, ani formą. Staram się wykraczać poza ramy płótna, odchodzić od tradycyjnych wartości, nie gubiąc przy tym tkanki malarskiej. Pop-a-cola to kontynuacja dyplomowego cyklu Melanż, czyli różnorakich obiektów inspirowanych ikonami popkultury. Pop jest także nazwą napojów gazowanych na środkowym i północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

 

JULIA TYMAŃSKA
6.10.1997 roku w Gdańsku. Od czerwca 2021 absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2017 roku jej prace można było oglądać na wielu wystawach indywidualnych m.in.  na pokazie porezydencyjnym w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, a także zbiorowych np. w Boomer Gallery w Londynie. Otrzymała także kilka nagród m.in. Prezydenta Miasta Legnicy i Magazynu Szum w Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE, Nagrodę CSW Łaźnia Gdańsk w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Wojciecha Fangora oraz na Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego #RYSOWAĆ. Została również dwukrotną laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za znaczące osiągnięcia.

Poza praktyką malarską zajmuje się rozwijaniem oddolnych inicjatyw na terenie Gdańska. W 2020 roku wraz z Sebastianem Choromańskim założyli Galerię Pawlacz, czyli Galerię Sztuki Współczesnej non-profit, w której organizują wydarzenia artystyczne promujące lokalnych twórców.

https://www.instagram.com/bananowafontanna

https://www.facebook.com/tymanska/