Hevelianum

MIEJSCE: ul. Gradowa 6, Gdańsk

GODZINY: 19.00-00.00

WSTĘP: bezpłatny, 1 zł

www.hevelianum.pl

Wystawy interaktywne
Dookoła świata, Łamigłówka, Zabawy z historią, Z energią!

od 19.00 do północy, tryb ciągły
bilet: 1 zł

Stałe wystawy interaktywne Hevelianum porwą Was w pasjonującą i inspirującą podróż. Wystawa przyrodnicza, historyczna, a może matematyczna lub o energii? Różnorodność atrakcji odkryje przed gośćmi Nocy Muzeów niezwykłość otaczającego świata i naukowe zagadki.

Obserwacje astronomiczne
od 21.30 do północy, tryb ciągły
w plenerze / Niskie Czoło Kurkowe
wstęp wolny

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Pełni mórz!”. Głównym bohaterem obserwacji astronomicznych podczas Nocy Muzeów w Hevelianum będzie Srebrny Glob w pełnej odsłonie. Urządzimy też polowanie na planety, a w międzyczasie nauczymy się rozpoznawać gwiezdne konstelacje. UWAGA! Obserwacje zależne są od warunków pogodowych.

 

W obronie króla!
pokaz historyczny Garnizonu Gdańsk

od 19.00 do 23.00, pokaz co godzinę
plac główny / Majdan
wstęp wolny

Żołnierze królewskiego miasta Gdańska zademonstrują wyszkolenie osiemnastowiecznej piechoty. Dowiemy się ile razy na minutę mógł oddać strzał ówczesny żołnierz i jak głośna jest salwa plutonu piechoty; jakie kary czekały niesfornych muszkieterów i czy trzeba się bać ataku na bagnety.  Dla odważnych będzie okazja, aby spróbować podstaw musztry i zostać gdańskim rekrutem.

Laboratorium Nocą
od 19.30 do 23.30, co godzinę
Galeria Ruchu
wstęp wolny / bezpłatne wejściówki do pobrania w punkcie informacyjnym na placu głównym

UWAGA: wstęp od 12 r. ż

Z okazji Nocy Muzeów zapraszamy do niezwykłej pracowni na co dzień niedostępnej dla zwiedzających, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością. Zbadamy ruch w powietrzu, w wodzie i w kosmosie. Sprawdzimy też, czy ruch może wpływać na nasze postrzeganie czasu. Czy można zobaczyć ciepło?
A może usłyszeć energię? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi podczas nocnego zwiedzania podziemnego laboratorium!

 

 

W osiemnastowiecznym Gdańsku
prezentacje historyczne Garnizonu Gdańsk

od 19.30 do 23.30, co godzinę
Wozownia Artyleryjska
wstęp wolny / bezpłatne wejściówki do pobrania w punkcie informacyjnym na placu głównym

Gdańskie mieszczki opowiedzą o tajnikach kuchni sprzed 300 lat. Jakich używano wówczas przypraw, czy trudno było przechowywać produkty żywnościowe i gotowe potrawy. Dowiemy się również jak dbano o higienę osobistą, czym pielęgnowano skórę i włosy. Do czego służyły pułapki w perukach i jakie zioła pomagały zachować dobry wygląd. O swojej pracy opowie również gdański chirurg. Kto wie być może staniemy się świadkami zabiegów operacyjnych? Sprawdzimy czym leczono przeziębienie w osiemnastym wieku i czy aby na pewno było to bezpieczne.

 

Restauracja Wozownia Gdańska
czynna do północy