
Zielona Brama i Galeria Fotografii_Muzeum Narodowe w Gdańsku
Zielona Brama
gdzie: Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
godz. 19-01
wstep: 0 zł
Zielona Brama
GDZIE: Długi Targ 24, Gdańsk
KIEDY: 19:00–1:00
19:00–1:00
Wystawa „Sibylle Bergemann. Fotografie” oraz pokazy filmu o artystce
Sibylle Bergemann to jedna z najciekawszych niemieckich fotografek ostatnich kilku dekad. Jej bogaty dorobek znalazł już swoje miejsce w czołowych zbiorach sztuki nowoczesnej w Niemczech i na świecie. Dotychczas jednak nie był szerzej prezentowany w Polsce. Muzeum Narodowe w Gdańsku, jako pierwsze w naszym kraju, przedstawiło publiczności tę wybitną artystkę w monograficznym ujęciu.
Bergemann wypowiadała się w wielu dziedzinach fotografii: modowej, portretowej, reportażowej, esejach fotograficznych oraz krajobrazach miejskich i wiejskich. Jej różnorodne i ponadczasowe prace są świadectwem wyjątkowej wrażliwości obrazowej, zaangażowania i empatii. Ważną grupę stanowią prace związane z czasem transformacji Wschodnich Niemiec, poszukiwaniem śladów pozostawionych przez tętniące niegdyś życiem miejsca. Umiejętność dostrzegania różnorodności i specyfiki miast widoczna jest w scenach z życia miejskiego takich metropolii jak Nowy Jork, Paryż, Tokio czy Sao Paulo. Za to w Afryce i na Bliskim Wschodzie artystka fotografowała codzienne życie płynące między tradycyjną kulturą a początkiem globalizacji, bez uciekania się do stereotypów.
Gdańska Galeria Fotografii
GDZIE: Długi Targ 24, Gdańsk
godziny: 19:00–1:00
wstęp: 0 zł
19:00–20:00
Promocja albumu „Gdańsk lat 50. w obiektywie Marcela Grisarda” oraz wykład Mai Bieńkowskiej
Na przykładzie zbioru fotografii Marcela Grisarda, adiunktka muzealna opowie o historii zbioru barwnych diapozytywów, przedstawi sylwetkę i twórczość Marcela Grisarda oraz przybliży ideę fotografii wernakularnej, codziennej jako dokumentu historii. Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz diapozytywów z rzutnika karuzelowego oraz promocja książki „Gdańsk lat 50. w obiektywie Marcela Grisard”. Wydana w 2021 roku publikacja pod redakcją Mai Bieńkowskiej, to 250-stronicowy album z ponad 160 barwnymi fotografiami oraz trzema esejami dotyczącymi autora i niezwykłej historii fragmentu muzealnej kolekcji.
W 2016 roku córka pierwszego powojennego konsula Francji w Gdańsku Françoise Grisard de Burbon ofiarowała Muzeum Narodowemu 192 barwne diapozytywy ojca i opowiedziała swoją iście filmową historię związaną z Gdańskiem. Françoise Grisard de Bourbon była pierwowzorem postaci Margueritte z filmu „Do widzenia, do jutra” w reżyserii Janusza Morgensterna ze Zbigniewem Cybulskim w jednej z głównych ról. Jej ojciec Marcel Grisard, który w latach 1956-1960 pełnił urząd konsula Francji w Gdańsku za pomocą aparatu fotograficznego dokumentował wydarzenia związane ze swą pracą zawodową, ale przede wszystkim utrwalał momenty prywatnych wycieczek po Pomorzu i Polsce. Były to głównie fotografie architektury, pejzaży, miejsca turystycznych atrakcji oraz sceny rodzajowe ze swoją rodziną – żoną Yvette, córkami Françoise oraz Hélène. Przy okazji tych wszystkich sytuacji Marcel Grisard uwiecznił na barwnych slajdach historię odbudowy Polski po wojnie. Dzięki jego fotografiom możemy w kolorze zobaczyć ażurową konstrukcję odbudowywanego Żurawia, zrujnowany kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, puste miejsca po oknach w kamienicach przy Długim Targu, ale i zniszczone mury zamku krzyżackiego w Malborku. O samym autorze w książce pisze zaprzyjaźniona z Françoise Grisard, mieszkająca we Francji Jolanta Barełkowska. O estetyce i związkach fotografii i turystyki, szerzej pisze Maja Bieńkowska. Barwnie o wątku filmowym, artystycznej atmosferze Gdańska tamtych lat opowiada w eseju Dorota Karaś, dziennikarka i autorka książek biograficznych.
Fotografie Grisarda to z jednej strony dokumentacja śladów dramatycznej historii miasta, a z drugiej – próba szukania polskich dróg do nowoczesności. Za graficzną formę publikacji odpowiada ES/ Joanna Kwiatkowska. Książka jest dwujęzyczna (polsko-angielska), dla osób zainteresowanych dostępne jest streszczenie tekstów w języku francuskim.
W trakcie Nocy Muzeów książkę będzie można zakupić z rabatem.
Wykład będzie dostępny również na platformie zoom. https://zoom.us/j/95631238867?pwd=UUdtSWEvOEt3Zmo2SjBRbmxQWnIzdz09