Ratusz Staromiejski _Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

gdzie: ul. Korzenna 33/35, Gdańsk
godziny:
19-22
wstęp: bezpłatny
www.nck.org.pl

AKCEPTUJEMY BILET BEZ KOLEJKI! sprawdź jak wygrać bilet! (klik)
Odkrywaj, zbieraj, wygrywaj! – U nas otrzymasz konkursową pieczątkę! 

 „Ratusz od kuchni” 

Od zawsze wiadomo, że najlepsze imprezy odbywają się w kuchni. Nie inaczej będzie w tę wyjątkową noc w Nadbałtyckim Centrum Kultury.   Zapraszamy  naszych gości do Ratusza Staromiejskiego, aby odbyć wyjątkową kulinarno – historyczną podróż. Przeniesiemy się  do XVIII wiecznego Gdańska, gdzie poznamy tajniki kuchni historycznej oraz ówczesnej mody damskiej i męskiej. W Galerii stworzymy natomiast własne arcydzieła komiksowe ze szczyptą fantazji według „Przepisu na komiks”. Przez całe wydarzenie będzie można zwiedzać zakamarki Ratusza oraz poznawać przepisy kuchni wielokulturowej.

Program:

19.00 – 22.00 – zwiedzanie wnętrz Ratusza Staromiejskiego 

Siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury jest 400-letni Ratusz Staromiejski, jeden z niewielu gdańskich zabytków, które ocalały z wojennych zniszczeń. Konserwatorzy przez lata traktowali nasz Ratusz jak swoistą szkatułkę, służącą do przechowania klejnotów gdańskiej sztuki. Odkryjemy, więc tu najstarszy portal w Gdańsku, trójdzielną renesansową arkadę, oryginalne flizy holenderskie oraz wiele innych skarbów.

19.00 – 22.00 –pokazy filmów NCK „Smaki Kultury” 

Bohaterami i bohaterkami wyprodukowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury filmów są goście i gościnie o różnych korzeniach etnicznych, którzy na swoje miejsce na ziemi wybrali Pomorze.  Podczas Nocy Muzeów poznamy przepisy kuchni ukraińskiej, chińskiej, palestyńskiej i nigeryjskiego ludu Igbo.

19.00 – 22.00 „Przepis na komiks” 

Na otwartym stanowisku będziesz mieć okazję „upichcić” swój własny komiks. My zapewnimy NCK-owe składniki: wyjątkowe budynki, wysmakowane wnętrza oraz wyborne detale architektoniczne. Do Ciebie należeć będzie przyprawienie fantazją i kreatywnością tego dania w komiksowych garach… Ups! Kadrach. Wiemy też, że do tej smakowitej uczty zasiądą nietuzinkowe postaci, które przez wieki urzędowały w Ratuszu. Za pomocą dymków chętnie dowiemy się, co mówią i czują, a przede wszystkim, co robią w naszym Ratuszu podczas tej wyjątkowej nocy.

Warsztaty dostępne również w języku ukraińskim 

Prowadzenie: Fundacja  RC

19.30 – 19.50  „Tajemnice kuchni w XVIII-wiecznym Gdańsku”

20.30 – 20.50  „Tajemnice kuchni w XVIII-wiecznym Gdańsku” – II tura 

W trakcie pokazu przeniesiemy się do kuchni w XVIII wiecznym Gdańsku i przybliżymy gościom ówczesne realia rządzące gotowaniem i prowadzeniem kuchni. Będziemy mieli okazję również zobaczyć, dotknąć i powąchać aromatycznych dodatków, które były używane na co dzień w dawnej gdańskiej kuchni. Wyjątkowo smakowitą opowieść zakończy prezentacja dawnego sposobu przygotowywania gorącej czekolady.

 

Prowadzenie: Aleksandra Kucharska, współautorka książki „Smaki Gdańska”, Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk

20.00 – 20.20 „Garderoba od podszewki w XVIII-wiecznym Gdańsku”  

21.00 – 21.20 „Garderoba od podszewki w XVIII-wiecznym Gdańsku” – II tura 

Podczas uszytego na miarę pokazu zobaczymy z czego składał się ubiór gdańszczanina i gdańszczanki 300 lat temu. Usłyszymy o sposobie szycia,  a nawet konstruowania ubrań i ich odpowiednim przechowywaniu. Podczas ubierania naszych modeli dowiemy się co kto zakładał i na jakie okazje.

 

Prowadzenie: Danuta Paterka i Wawrzyniec Grabusiewicz, Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk

22.00 zakończenie 

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na Noc Muzeów również do Centrum św. Jana .