Gdański Teatr Szekspirowski

Miejsce: Kategoria: , , , ,
Tagi: ,

MIEJSCE: Wojciecha Bogusławskiego 1.

GODZINY: 20.00-23.30

WSTĘP: 1 zł

www.teatrszekspirowski.pl

Szekspir – 7 grzechów głównych: CHCIWOŚĆ

Europejska Noc Muzeów

18 maja 2019

Gdański Teatr Szekspirowski

20:00 – 23:30

 

Chciwi niezapomnianych przeżyć, spragnieni niecodziennej rozrywki, żądni mocnych wrażeń – przybywajcie do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Noc Muzeów 2019, podczas której odbędzie się kolejna odsłona cyklu inscenizowanych spacerów teatralnych pt. „Szekspir – 7 grzechów głównych”. Na drugi piekielny ogień idzie CHCIWOŚĆ. Spodziewajcie się najgorszego!

 

Szekspir powiada w „Makbecie”: „Chciwość głębiej zapuszcza korzenie, niż kiełkujące latem pożądanie; chciwość to miecz naszych pomarłych królów”. Wtóruje mu Thomas Decker: „Kiedy już wszystkie grzechy się w nas zestarzeją, chciwość dopiero kwilić zaczyna w kołysce”.

 

Tegoroczna Noc Muzeów w GTS znów będzie grzechu warta. Teatr zaprasza na nietypowe spacery z przewodnikami – po dziełach swojego patrona, czytane przez pryzmat… 7 grzechów głównych. – Tym razem, bazując na fragmentach dział Williama Szekspira oraz faktach z epoki elżbieańskiej, zgłębimy pokłady nieposkromionej potrzeby posiadania i mnożenia dóbr materialnych. Rozbierzemy na części pierwsze zachłanność, pazerność, chytrość i zaborczość. – zachęcają organizatorzy.

 

Opowieściom będą towarzyszyły działania aktorów, zaskakujące rekwizyty, projekcje rycin, obrazów i filmów oraz wiele niespodzianek. Część inscenizowanych spacerów poprowadzi pomysłodawca wydarzenia, profesor Jerzy Limon, Dyrektor GTS – wybitny szekspirolog i anglista. Pierwsza odsłona cyklu miała miejsce podczas Nocy Muzeów w 2018 roku, a jej tematem był gniew.

 

U Szekspira, złoto stanowi przyczynę praw rządzących naturą: w drugiej części „Henryka IV” słyszymy pouczenie króla do synów: „Jak szybko natura i więzy rodzinne stają na głowie, gdy pojawia się  złoto!”. W sztuce „Perykles” natrafiamy na rozmowę rybaków. Jeden pyta drugiego: „Panie, zastanawia mnie, jak te ryby żyją w morzach?”, na co ten odpowiada: „Jak to? Tak jak ludzie na ziemi: wielkie ryby pożerają mniejsze”. (2.1. 69-70) W „Tymonie Ateńczyku” z kolei natrafiamy na następujący fragment dotyczący chciwości i złota (IV.iii):

 

„Złoto? Ten żółty, błyszczący

I drogocenny metal? Nie, bogowie,

Ja słów na wiatr nie rzucam. Pragnę tylko

Korzonków, jasne nieba! Jedna grudka

Złota przemieni czerń w biel, podłość w zacność,

Zło w dobro, starość w młodość, kłamstwo w prawdę,

Tchórzostwo w męstwo.”

 

Start: godz. 20:00

Czas trwania spaceru: ok 1 h

Spacery z Dyrektorem GTS ruszają o każdej pełnej godzinie, a z przewodnikami co pół godziny, począwszy od 20:00.

Ostatni spacer rozpoczyna się o 23:30.

Ilość miejsc w grupie jest ograniczona.

Wstęp: 1 zł

szczegóły: www.teatrszekspirowski.pl

 

Kontakt dla mediów:

Magdalena Hajdysz

rzecznik@teatrszekspirowski.pl

tel.: 691 082 277

www.teatrszekspirowski.pl