Dom Uphagena

oddział Muzeum Gdańska
ul. Długa 12
wstęp: 1 zł
godziny: 19-01

www.muzeumgdansk.pl

Noc Muzeów z Muzeum Gdańska. Ekskluzywnie, z darmową książką.
W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów zwiedzić będzie można premierowo Galerię Malarstwa w Dworze Artusa, na której zostanie zaprezentowana wystawa „W nastroju Miasta”. W wybranych obiektach zwiedzający będą mogli odebrać nieodpłatne egzemplarze wybranych publikacji, a na niektóre otrzymać specjalne upusty. Noc Muzeów rozpoczyna się 14 maja o godz. 19.00. Ostatnie wejście na sale wystawowe będzie możliwe o 23.45. Bilety w ramach święta będą kosztować 1 zł, albo będą nieodpłatne.

– Noc Muzeów to wydarzenie zapoczątkowane 25 lat temu w Berlinie, które w 2005 roku przeobraziło się w Europejską Noc Muzeów. W ramach tegorocznej odsłony polegającej na nocnym zwiedzaniu muzeów Muzeum Gdańska udostępni do zwiedzania oddziały, które są ciekawe, ale z wielu względów rzadziej wybierane przez turystów. W Dworze Artusa z kolei będzie można zobaczyć premierowo nową propozycję wystawienniczą prezentującą impresjonistyczne widoki dawnego Gdańska – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – W wybranych oddziałach będzie można otrzymać nieodpłatne egzemplarze wydawnictw, a niektóre zakupić ze sporym upustem. Lista wydawnictw omawiających historię Gdańska jest długa, toteż na pewno każdy miłośnik dziedzictwa naszego miasta znajdzie coś dla siebie.

Odkryj dziedzictwo Gdańska. W Kuźni pokazy wytopu żelaza

W ramach wydarzenia będzie można zwiedzić położone w gdańskim Śródmieściu Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Poczty Polskiej oraz Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa. W Kuźni Wodnej w Oliwie na zwiedzających czekają pokazy oraz warsztaty z kucia swobodnego oraz wytop żelaza metodą dymarkową. Z kolei przy Wartowni nr 1 na Westerplatte będzie można zobaczyć wystawę „Ostatni”. Wydarzenia rozpoczynają się o 19.00. Prawie wszystkie z wymienionych miejsc będzie można zwiedzić do 1.00 w nocy następnego dnia (15 maja).

W każdym z oddziałów będą obowiązywać ograniczenia w ruchu podyktowane zasadami bezpieczeństwa każdego z udostępnionych obiektów. Do Dworu Artusa i Muzeum Nauki Gdańskiej co 30 minut będzie mogło wejść 30 osób. W Muzeum Bursztynu z kolei co godzinę będzie mogło wejście 150 osób. Ostatnia grupa będzie mogła wejść o 23.45. Wyjątkiem będzie Muzeum Nauki Gdańskiej. Tu zwiedzanie potrwa do północy, a ostatnia grupa będzie mogła wejść o 22.45. Cena biletu wstępu na noc Muzeów wynosi 1 zł. W przypadku Muzeum Poczty Polskiej oraz położonej na Westerplatte Wartowni nr 1 wstęp będzie nieodpłatny.

Podczas nocy Muzeum nieczynne będą Twierdza Wisłoujście. Obecnie trwają tam prace rewaloryzacyjne. Po zakończeniu Nocy Muzeów, w niedzielny poranek od godziny 10.00, będzie można zwiedzić Muzeum Bursztynu, Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Kuźnię Wodną w Oliwie i Wartownię nr 1 na Westerplatte. Pozostałe oddziały będą zamknięte.

Premiera „Galerii Malarstwa – Dwór Artusa”

Podczas Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli po raz pierwszy zapoznać się projektem Galerii Malarstwa udostępnionej w Sali Rycerskiej Dworu Artusa. Autorami zaprezentowanych dzieł na wystawie czasowej „W nastroju miasta”, przedstawiających widoki przedwojennego Gdańska są impresjoniści i postimpresjoniści Berthold Hellingrath, Theodor Urtnowski, Werner Willibald, Gerhard Graf i inni.

Wystawa została przygotowana również z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku. Do wybranych obrazów dostępne będą tłumaczenia na system języka migowego oraz audiodeskrypcje.

Patronem Galerii Malarstwa Dwór Artusa jest Browar Amber z Bielkówka, który współfinansuje zakup dzieł prezentowanych na wystawie czasowej.

Przytul książkę. Możesz ją również kupić ze specjalnym upustem

We wszystkich oddziałach będzie można zakupić z sięgającym od 10 do 50% rabatem wybrane wydawnictwa Muzeum Gdańska. Upusty nie sumują się z tymi, które wynikają z innych programów Muzeum Gdańska (np. Certyfikowanych Przewodników lub Darczyńców Muzeum Gdańska).

Z kolei w Muzeum Nauki Gdańskiej, Dworze Artusa oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku będzie można odebrać nieodpłatny egzemplarz wybranej książki. Pozycje będą dostępne według określonego klucza. W Dworze Artusa będą dostępne katalogi wystaw oraz publikacje ogólne z zakresu historii Gdańska i Muzeum. W Muzeum Poczty Polskiej publikacje z zakresu historii dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej. Z kolei w Muzeum Nauki Gdańskiej dostępne będą publikacje stricte naukowe. Ceny regularne publikacji wahają się od 5 do 60 złotych.

Jeden uczestnik może pobrać maksymalnie 2 publikacje.

Lista dostępnych publikacji w ramach akcji „Przytul książkę”

Muzeum Nauki Gdańskiej

Gdańsk 1945-1990. Materiały-studia-analizy, Tom 2, red. nauk. Edmund Kizik, Michał Golon – 40 egz.
Gdańsk 1945-1990. Materiały-studia-analizy, Tom 3, red. Nauk. Edmund Kizik, Sylwia Bykowska, Mirosław Golon – 20 egz.
Gajewski Roman, Kornacki Jacek, Szychliński Grzegorz, Nauka i sztuka w Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku – 20 egz. [NOWOŚĆ]
Pod królewską koroną. (Katalog wystawy i eseje) – 30 egz.
Polska! Polska! Ale jaka? (Eseje naukowe) – 5 egz.
Twierdza Wisłoujście. Badania archeologiczno-architektoniczne (naukowa praca zbiorowa) – 4 egz.
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Daniluk Jan, Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu – 20 egz.
Historia jako pokusa. Spojrzenie przez perspektywę Westerplatte, red. Janusz Marszalec – 5 egz.
Piłsudski w Gdańsku – 250 egz.
Andrzej Drzycimski, Kulisy niemieckiej wojny propagandowej – 80 egz.
W poszukiwaniu autentyzmu – 80 egz.
Zwarra Brunon, Gdańszczanie, Wolumen 1 – 10 egz. [NOWOŚĆ]
Zwarra Brunon, Gdańszczanie, Wolumen 2 – 10 egz. [NOWOŚĆ]
Dwór Artusa

Nikt nam nie weźmie młodości. Narodziny BigBitu. Odsłona gdańska. (katalog wystawy) – 100 egz.
W głębi odbicia. Oskar Zięta w Muzeum Gdańska (katalog wystawy) – 100 egz.
Krzyżacy w Gdańsku (katalog wystawy) – 40 egz.
Niedenthal Cris, Niedenthal 2018 (album fotograficzny i katalog wystawy) – 80 szt.
Poczet Radnych Gdańskich – 13 egz.
Pod królewską koroną (katalog wystawy i eseje) – 30 egz.
Raport roczny Muzeum Gdańska 2018 – 70 egz.
Raport roczny Muzeum Gdańska 2019 – 300 egz.
Godziny otwarcia oddziałów w związku z Nocą Muzeów

Wejście 30-osobowych grup co 30 min, począwszy od 19.00 do 23.45.

Dwór Artusa, Długi Targ 43/44, godz. 19.00-1.00
Dom Uphagena, ul. Długa 12, godz. 19.00-1.00
Muzeum Poczty Polskiej, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2, godz. 19.00-1.00 (wstęp wolny)
Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, godz. 19.00-1.00
Wejście 30-osobowych grup co 30 min, począwszy od 19.00 do 22.45.

Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, wejście obok wejścia do kościoła, godz. 19.00-24.00
Bez limitu zwiedzających na salach. Ostatnie wejście o 23.45.

Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1a, godz. 19.00-1.00
Wartownia nr 1 na Westerplatte, mjr Henryka Sucharskiego 70, godz. 19.00-1.00 (wstęp wolny)
Limit 150 osób na 1 godzinę. Ostatnie wejście o 23.45.

Muzeum Bursztynu, Wielkie Młyny 16, godz. 19.00-1.00

Gdańsk Dom Uphagena fot Dariusz Kula pl