GAK „Scena muzyczna”

Miejsce: Kategoria: ,
Tagi:

miejsce: Gdański Archipelag Kultury Scena Muzyczna, Park Oruński, Gdańsk Orunia
godziny: 20.30 – 1.00
wstęp: 0 zł
scenamuzyczna.gak.gda.pl

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów Gdański Archipelag Kultury i GAK Scena Muzyczna zaprasza na wystawę plenerową w Parku Oruńskim im. Emilii Hoene.

Wystawa poświęcona jest bogatej historii parku, która sięga aż XVII wieku. Przez kilka stuleci ten jeden z najpiękniejszych parków w mieście był prywatną posiadłością znanych gdańskich rodów, w tym burmistrzów, rajców i bogatych kupców. Dopiero w 1917 roku, jego ostatnia właścicielka – Emilia Hoene, której imię obecnie nosi, przekazała dwór wraz z parkiem na rzecz miasta. Od tamtego czasu park stał się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Oruni i nie tylko.

Na wystawie przybliżymy biogramy dawnych właścicieli, zaprezentujemy dwa historyczne plany parku, stare pocztówki oraz zdjęcia, które znajdują się w zbiorach takich instytucji jak PAN Biblioteki Gdańskiej, Muzeum Gdańska czy Archiwum Państwowego w Gdańsku.

Dużą część wystawy stanowić będą stare zdjęcia parku pozyskane z prywatnych archiwów mieszkańców Oruni, w tym od potomków rodziny Hoene. Ważnym elementem wystawy będzie fotografia samej pani Emilii pochodząca sprzed 1915 roku.

Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 14 maja 2022 roku o godz. 20:30 w alei czterdziestu lip.

Wystawę przygotowały Lokalne Przewodniczki po Oruni Dorota Dombrowska i Aleksandra Abakanowicz.

Ekspozycję będzie można oglądać do 14 czerwca.