GAK „Wyspa Skarbów”

Miejsce: Kategoria: , ,
Tagi: , , ,

 

gdzie: ul. Świbnieńska 204, Przegalina – Żuławska Zagroda Gburska
godziny: 14-17.00
wstęp: 0 zł

www.wyspaskarbow.gak.gda.pl

„Noc Muzeów na Wyspie Sobieszewskiej to doskonała okazja aby lepiej poznać historię tego miejsca. W tym roku zapraszamy wszystkich miłośników historii, kultury oraz literatury. Przygotowaliśmy dla Was premierę najnowszej książki Waldemara Nocnego pt. „Reguła Trzech. Powroty”, którą poprzedzimy spacerem historycznym oraz opowieścią o tajemnicach pewnego domu w Górkach Wschodnich, który dzięki rewitalizacji otrzymuje swoje drugie życie.

W programie:

14:00 – „Witamy na Wyspie” – autorski spacer historyczny, który stanie się okazją, aby poznać historię Wyspy Sobieszewskiej. Podczas spaceru posłuchamy ciekawych opowieści o dawnym Sobieszewie, odwiedzimy „”pierwsze miejsce na Wyspie””, zawitamy do ogrodu Hotelu Lindenhof, by na zakończenie udać się w miejsce, gdzie przed laty stały samoloty PLL LOT.

Prowadzenie – Paweł Jarczewski – opiekun Izby Pamięci Wincentego Pola, odpowiedzialny za historyczno – edukacyjną sferę działań Wyspy Skarbów GAK.

Uwaga: Ilość miejsc ograniczona. Zapisy/zgłoszenia: 58 323 91 15 lub wyspaskarbow@gak.gda.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wraz z potwierdzeniem udziału, poinformujemy o miejscu zbiórki.

• 15:00 – „Ostatnia chata na Wyspie” – spotkanie z Radosławem Smilginem. Społecznik opowie o historii zabytkowego domu pod nr 126 w Górkach Wschodnich, jego historii, tajemnicach oraz o trwających obecnie intensywnych pracach konserwatorsko remontowych, które odkryły wiele skrywanych przez dekady sekretach.

• 16:00 – Premiera książki – „”Reguła trzech. Powroty”” – Waldemara Nocnego, pisarza i historyka z Wyspy Sobieszewskiej. Najnowsza książka autora to opowieść o Gdańsku i ludziach delty Wisły, autochtonach i powojennych przybyszach, ich losach, codziennym bytowaniu i dramatycznych zdarzeniach. Wszystko to z upływem czasu łagodziło serca nadzieją na odmianę losu. Spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski | Wyspa Skarbów GAK.

* Zwiedzanie Izby Pamięci Wincentego Pola z Przewodnikiem (po zakończeniu spotkania )

Goście Specjalni:

Radosław Smilgin – ur. w Gdańsku. Mieszkał na Dolnym Mieście w okolicach Łąkowej. Ukończył szkołę podstawową nr 65. Mieszkał też na Dokach przy Stoczni Gdańskiej. W 2022 roku ukończył Politechnikę Gdańską na wydziale ETI. Od 2017 roku mieszka na Wyspie Sobieszewskiej w okolicy rezerwatu Ptasi Raj. Założyciel Stowarzyszenia Wyspa. Od kilku lat właściciel zabytkowego drewnianego rybackiego domu w Górkach Wschodnich, który obecnie przechodzi wielką rewitalizację.

Waldemar Nocny – urodził się w Gdańsku, ukończył Uniwersytet Gdański, kierunek historia. Pracował w administracji rządowej, samorządowej i edukacji.Jest autorem zbioru opowiadań: Trzynasty Kilometr, powieści Reguła Trzech. Nowa ziemia oraz Do wkrótce i Kobiety. Zapoczątkował cykl publikacji ukazujących się w serii Dzielnice Gdańska: Brzeźno, Nowy Port, Stogi, Wyspa Sobieszewska, Jelitkowo, Letnica. Opublikował prace naukowe i popularnonaukowe: Trzecie ujście Wisły, Plaże i Kąpieliska Mierzei Wiślanej, Katastrofa: Ujście Wisły w czasach przełomu, Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej, Ochrona Wybrzeża Mierzei Wiślanej, Odwadnianie i Osuszanie Żuław w latach 1945 – 1950. Ponadto: Jelitkowo na dawnej pocztówce.

📅 Kiedy?
18 maja 2024 r. sobota, godzina 14:00 – 17:00
🏛 Gdzie?
ul. Turystyczna 3, Gdańsk / Wyspa Sobieszewska
Wyspa Skarbów GAK / Izba Pamięci W. Pola