Instytut Kultury Miejskiej
Tagi: arszyn, gdańsk, ikm, spacer, wolny, zorka
gdzie: ul. Targ Rakowy 11
godziny: 19-01
wstęp: 1 zł
Pierwsza Europejska Noc Muzeów w nowej siedzibie!!!! Zapraszamy!!
Zorka Wollny „Quiet Rush / Cichy przypływ” instalacja dźwiękowa
Instalacja dźwiękowa wykorzystująca zapis performansu, jaki Zorka Wollny przeprowadziła z udziałem kobiet mieszkających w słowackiej Bańskiej Szczawnicy – mieście znanym z tradycji górniczych. Performans skomponowany został jako sytuacja dźwiękowa reagująca na specyficzne warunki przestrzenne, historyczne i naturalne kopalń. Zdarzenie odbyło się w szybie kopalni Bartolomej na początku maja 2019 roku.
Performans opisywany był jako „Podziemny koncert w krainie ciemności, świecie wyciosanym ludzkimi ambicjami i wyrzeźbionym chciwością, zamieszkałym przez ogniste jaszczurki i chronionym przez gnomy. Kompozycja dla ciał, minerałów, owadów i bakterii wibrujących w jelitach Ziemi, poza zasięgiem Słońca, porządku i racjonalności”.
Zorka Wollny „Lullabies to Wake Up/ Przebudzanki” instalacja dźwiękowa
Instalacja zaprasza do swojego wnętrza. Usłyszycie w niej głosy ponad pięćdziesięciu osób z trzech krajów. To oni formułowali melodie, szepty, krzyki i pomruki, w których ujawniają się egzystencjalne lęki, codzienne kłopoty, zwątpienia, refleksje, nadzieje, emocje, utopie i marzenia. Każda nić artykulacji wokalnej wnosi osobisty rys w fakturę grupowej ekspresji. Przebudzanki łączą muzykę chóralną, piosenkę dla dzieci, wokalny hałas, pejzaż dźwiękowy i słuchowisko radiowe. Wejdź, umość się i posłuchaj.
Sesje nagraniowe do tego projektu odbywały się na przestrzeni kilku lat w Kleine Humboldt Galerie (Berlin, 2018), Galerie Knoll (Wiedeń, 2018), na Warszawskim Biennale i w Muzeum Polin (Warszawa, 2019).
kompozycja: Zorka Wollny i Christine Schörkhuber
Prezentowane w IKM instalacje Zorki Wollny powstały na potrzeby jej wystawy retrospektywnej, jaka odbyła się w Kunsthaus Dresden w 2023 roku. Ekspozycji towarzyszyło przyznanie artystce nagrody za całokształt pracy twórczej.
ZORKA WOLLNY – artystka działająca na pograniczu muzyki, teatru i sztuk wizualnych. Jej prace są ściśle związane z przestrzenią i architekturą. Współtworzy w trybie reżyserskim z muzykami, aktorami i tancerzami, ważnym elementem jej działań jest współpraca z osobami tworzącymi lokalne społeczności. Jej prace wystawiane były w najbardziej prestiżowych instytucjach sztuki współczesnej w Polsce. Wiele projektów zrealizowała za granicą. Pracuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka w Berlinie.
Krzysztof „Arszyn” Topolski „Kŷma”
instalacja knietyczno dźwiękowa
Cymatyka – (gr.κῦμα,kŷma– fala) – dział akustyki, badający kształt fal akustycznych.
Poprzez wprawienie w rezonans płynów, koloidów lub ciał stałych uzyskuje się wizualne wzory, których kształty uzależnione są od częstotliwości dźwięku oraz kształtu powierzchni wprawionej w rezonans. Fale przybierają zarówno statyczne kształty geometryczne, jak i dynamiczne formy. Twórcą teorii cymatyki jest Ernst Chladni, który w 1787 roku opublikował pracę „Entdeckungen über die Theorie des Klanges”. W 1967 roku Hans Jenny, zwolennik antropozoficznej doktryny Rudolfa Steinera, opublikował dwa tomy zatytułowane „Kymatic” (1967 i 1972), w których, powtarzając eksperymenty Chladniego, głosił istnienie subtelnej mocy zawartej w symetrycznych obrazach wytwarzanych przez fale dźwiękowe.
Artysta badać będzie zachowanie fali akustycznej w wodzie. W rezultacie zaprezentowana zostanie instalacja kinetyczno-dźwiękowa, która wpisze się charakterem w przestrzeń architektoniczną budynku IKM i nawiąże do wodnych inspiracji miejsca.
KRZYSZTOF „ARSZYN” TOPOLSKI – artysta dźwiękowy, perkusista, autor projektów z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise, soundscape i groove. Zajmuje się field recordingiem, akustyczną ekologią i krajobrazem akustycznym. Tworzy instalacje dźwiękowe. Gra w zespole Synchrotrony. Jako artysta dźwiękowy i edukator współpracował z najważniejszymi instytucjami kultury w Polsce. Prowadził warsztaty, grał koncerty, brał udział w wystawach i festiwalach w kraju i za granicą.
19.00
„LoopCurrent” Maya Ciarrocchi
we współpracy z Natalią Chylińską, Joanną Dudą, Sarą Laux, Katarzyną Pastuszak
Koncept: Maya Ciarrocchi
Kompozycja i projekt dźwięku: Joanna Duda
Partytura ruchowa: Natalia Chylińska, Katarzyna Pastuszak
Kostiumy: Sarah Laux
„LoopCurrent” to interdyscyplinarny performans ukazujący nieodwracalny wpływ ludzkości na środowisko naturalne. Loop Current to termin oceanograficzny oznaczający ciepły prąd oceaniczny, który wpływa na siłę cyklonów tropikalnych. Projekt „Loop Current” wykorzystuje ruch, dźwięk, badanie sejsmologiczne i interaktywne kostiumy, aby ukazać destrukcyjny wpływ człowieka na ścieżki ciepłego prądu oceanicznego.
Maya Ciarrocchi – kanadyjsko-amerykańska artystka intermedialna,
Joanna Duda – pianistka, kompozytorka, improwizatorka.
Natalia Chylińska – osoba artystyczna, performerska.
Katarzyna Pastuszak – tancerka/performerka, choreografka i dyrektorka artystyczna Amareya Theatre & Guests, adiunktka w Zakładzie Badań nad Sztukami Performatywnymi (IAiA ‒ Uniwersytet Gdański), członkini Grupy Badawczej Between
Projekt „LoopCurrent” został zrealizowany dzięki wsparciu New York State Council on the Arts i Canada Council for the Arts.
MAKIETA
Nocne zwiedzanie makiety Gdańska bilet 1 zł
19.00 – 1.00 (maksymalnie 50 osób co 30 minut, ostatnie wejście 0.30)
Warsztaty „Gdańsk w pigułce na makiecie”
19.00 bilety 1 zł (30 miejsc)
20.00 bilety 1 zł (30 miejsc)
Jak duży jest Gdańsk? Chcesz się przekonać, czy twój dom zmieścił się na makiecie? Przyjdź 18 maja na 19.00 lub na 20.00 i sprawdź. Kup bilet i podążaj tropem wskazówek. Rozwiąż zagadki, łamigłówki, żeby odkryć, jakim kunsztem chwalił się dawny Gdańsk, jak się rozwijał i kto w nim mieszkał.
Gry terenowe do samodzielnego przejścia. Odbiór w Punkcie Informacji Kulturalnej IKM.
„Gdańskie sprawunki”
Czy łatwo byłoby zrobić zakupy w XVIII-wiecznym Gdańsku? Weź listę i ruszaj, żeby nie zgłodnieć.
„Gdański zwierzyniec”
Sprawdź, jakie zwierzęta ukrywają się w uliczkach i budynkach Gdańska. Rozpoznasz wszystkie?
„O kobietach z Gdańskiem związanych”
Rozszyfruj kobiece historie i odgadnij ich gdańskie miejsca.
„Spacer literacki”
Nie musisz dźwigać książek. Przeczytaj fragmenty i znajdź miejsca w Gdańsku, które zachwyciły osoby piszące. Czy w tobie również wzbudzają żywe uczucia?
Wszystkie aktywności są przeznaczone dla chętnych bez ograniczeń wiekowych. Można działać wspólnie, można też samodzielnie się sprawdzić.
Punkt Informacji Kulturalnej
Podczas trwania Europejskiej Nocy Muzeów w Instytucie Kultury Miejskiej będzie czynny Punkt Informacji Kulturalnej. Zwiedzający znajda w nim praktyczne informacje dotyczące wydarzenia, mapy, ulotki, foldery, rozkłady jazdy bezpłatnych autobusów i tramwajów. Będzie można również odebrać książkę – nagrodę w konkursie: Odkrywaj, zbieraj, wygrywaj!
Konkurs: Odkrywaj, zbieraj, wygrywaj!
400 pierwszych osób, które zbiorą minimum 6 pieczątki z miejsc, w których odbywa się Noc Muzeów będą mogły odebrać książkę!
UWAGA! Pieczątki powinny być zebrane na ulotce wydarzenia (ostatnia strona z wyznaczonymi polami) na wydrukowanej z internetu karcie do gry lub stronie z odpowiednią grafiką z magazynu „Teraz!”.
KSIĄŻKI BĘDZIE MOŻNA ODEBRAC W INSTYTUCIE KULTURY MIEJSKIEJ, UL. TARG RAKOWY 11 W GDAŃSKU PODCZAS EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW w g. 19.00 – 01.00 lub DO WYCZERPANIA PULI!!