Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim_Muzeum Narodowe w Gdańsku

gdzie: Waplewo Wielkie, 82-410 Stary Targ
godziny: 17:00-23:00

www.mng.gda.pl

17:00-23:00
Oprowadzania po Pałacu
Jakie obrazy miały inspirować do rozmów podczas posiłków w jadalni? Skąd wzięła się nazwa Sali Gdańskiej? Jak nazywamy koronę wyhaftowaną na pościeli w sypialni? W co grali goście pałacu? W trakcie Nocy Muzeów odpowiemy na wszystkie wasze pytania. Dołączcie do nas na wieczornych oprowadzaniach po pałacu i poznajcie tajemnice codziennego życia rodziny Sierakowskich.

17:00-23:00
Gra muzealna
Obrazy, rzeźby, porcelana, meble, numizmaty a nawet dzieła sztuki ze Wschodu – to wszystko składało się na wspaniałe zbiory sztuki gromadzone przez kolejne pokolenia rodziny Sierakowskich, zamieszkujących pałac w Waplewie. Historia odbiła na zbiorach swoje piętno, rosły, kurczyły się i zmieniały miejsce. A jak wyglądają teraz? Dowiecie się tego po wyruszeniu na detektywistyczną przygodę razem z grą w poszukiwaniu zaginionych i ocalałych obiektów z kolekcji Sierakowskich.

18:00, 20:00, 22:00

Prezentacja portretu Idalii z Pociejów Sołtanowej

W Noc Muzeów zaprezentujemy jedno z odnalezionych dzieł z kolekcji Sierakowskich. Dotychczas uznawany za zaginiony obraz, to portret Idalii z Pociejów Sołtanowej, matki Marii z Sołtanów Sierakowskiej, właścicielki Waplewa. Jego autorem jest Aleksander Molinari (1772-1831), portrecista cieszący się uznaniem wśród szlachty i arystokracji.