Gdański Teatr Szekspirowski

 

gdzie: Wojciecha Bogusławskiego 1, Gdańsk
godziny
: 20.00-24.00
wstęp: bezpłatny
www.teatrszekspirowski.pl

AKCEPTUJEMY BILET BEZ KOLEJKI! sprawdź jak wygrać bilet! (klik)
Odkrywaj, zbieraj, wygrywaj! – U nas otrzymasz konkursową pieczątkę! 

 

SZEKSPIR: MORDERSTWO (NIE)DOSKONAŁE

Na kartach szekspirowskich dramatów trup ściele się gęsto, jednak nie zawsze ściele się w ten sam sposób. Mordercami kierują różne motywy, a ich czyny mają różne konsekwencje. Gniew może wyrastać z zazdrości, pychy, rządzy władzy czy chęci zemsty. Można zamordować w obronie demokracji, w wyniku słabości charakteru lub przez podszepty złych doradców. Albo jak Kleopatra, korzystając z pozycji, wściec się na sługę, który przynosi złe wieści:

Niech cię pochłonie najgorsza zaraza.

Bije go i obala na ziemię.

[…] Precz, wstrętny łotrze, lub ci oczy wydrę

I niczym piłki będę je kopała!

Wyrwę Ci włosy z głowy!

Powłóczy nim po podłodze.

Ile morderstw opisał Szekspir w swoich dziełach? Dlaczego wierzono, że krwawiące rany same są w stanie wskazać tego, kto je zadał? Jakie występki gwarantowały publiczną szubienicę, a za co dodatkowo wybebeszano zwłoki? Jak wyglądały scenografie ostatnich aktów tragedii i dlaczego miało znaczenie, w jakich okolicznościach się umiera? I czy faktycznie coś tak okrutnego, jak morderstwo, można opisać kwiecistym i pełnym pasji językiem?

Zapraszamy na godzinny spacer z przewodnikiem nie tylko po Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, ale i po historii morderczych faktów z epoki elżbietańskiej i szekspirowskich dzieł. Spacery będą inscenizowane, więc na zwiedzających czekają prawdziwie mocno/nocne wrażenia!

Zwiedzanie przeznaczone będzie tylko dla osób pełnoletnich.

Start: godz. 20:00
Czas trwania spaceru: ok 1 h
Spacery z przewodnikami ruszać będą średnio co pół godziny, począwszy od 20:00. Ostatni spacer rozpoczyna się o godz. 24:00