Spichlerz oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)

Oddział Etnografii Muzeum Narodowe w Gdańsku

MIEJCE: ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk                                              

WSTĘP: 0 zł

www.mng.gda.pl

W muzeum

15 maja 2021 roku (sobota), godz. 21.00
Etnomatograf. Kino przed muzeum.
Wydarzenie plenerowe
Ogród Oddziału Etnografii
Wstęp bezpłatny

Po długiej przerwie zapraszamy do Etnomatografu!
To cykl filmowy przygotowany przez Oddział Etnografii MNG, w ramach którego w każdy piątek Spichlerz Opacki zamieniał się w magiczny wehikuł umożliwiający podróże do najdalszych zakątków świata. W Etnomatografie poznajecie ciekawe, a często zupełnie nieznane miejsca oraz zagadnienia współczesnego świata, w tym różne oblicza człowieka. W repertuarze dzieła z pogranicza: dokumentalne i fabularne oraz eseje audiowizualne – od filmu etnograficznego do antropologii wizualnej.

Repertuar sobotniego Etnomatografu wybierzecie sami. Od 6 do 10 maja 2021 na fanpejdżu Oddziału Etnografii będzie trwał plebiscyt.

Pokaz odbędzie się w przyoddziałowym ogrodzie – pamiętajcie więc o ciepłych kurtkach i miękkich kocykach.

Online

https://www.facebook.com/OddzialEtnografii

14 maja 2021 roku (piątek), godz. 21.00
Kwiaty i wiatr na murach miasta
Koncert plenerowy z wizualizacjami diaskopowymi
Ogród Oddziału Etnografii MNG
Uwaga! Koncert będzie transmitowany na fanpage’u Oddziału Etnografii.

 

Wyjątkowy koncert ilustrowany ruchomymi wizualizacjami diaskopowymi przygotowanymi przez Małgorzatę Wawro. W niełatwych pandemicznych czasach przyroda okazała się dla wielu ukojeniem, sposobem na radzenie sobie z konsekwencjami społecznego dystansu, a dla wielu z nas – przymusowej samotności. Spacer w lesie lub parku pozwala się wyciszyć i działa na zmysły wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Zapraszamy na kąpiel w dźwiękach, które przynoszą ukojenie, i obrazach natury, które pozwalają odetchnąć.

Wizualizacje diaskopowe to manualna metoda tworzenia obrazów na żywo i wyświetlania ich za pomocą rzutnika na ekranie lub ścianie budynku. Na elewacji Spichlerza Opackiego zobaczycie rośliny, które w kontakcie z taflą rzutnika zostaną obudzone do nowego życia.

Muzyka: Andrzej Kędzierski

Wizualizacje: Małgorzata Wawro 

16 maja 2021 (niedziela), godz. 14.00

Bum, świst, brzdęk! Malujemy dźwięk

Warsztaty online
Transmisja warsztatów na fanpejdżu Oddziału Etnografii MNG

Agata Królak – autorka ilustracji do książki Brzdęk! Jak złapać dźwięk zaprasza dzieci do malowania dźwięków!

To warsztaty dla dzieci, które kochają muzykę, lubią hałasować i chętnie rysują. Istnieje wiele sposobów, by utrwalić dźwięki i melodie. Można je namalować, opowiedzieć, zapisać. Przełożyć na obrazy, skojarzenia, a nawet całe historie. Czasami dźwięki działają na nas tak mocno, że słyszymy je nie tylko w uszach, ale czujemy w całym ciele. Muzyka przywołuje wspomnienia, wywołuje emocje: od smutku po dziką radość, która nie pozwala ustać w miejscu. W trakcie warsztatów dzieci spróbują utrwalić dźwięki i melodie, jednak nie za pomocą mikrofonu lub pięciolinii, ale ołówka, pędzla i kredek. A przy okazji nauczą się, jak słuchać uważniej, jak łowić dźwięki oraz jak bawić się wyobraźnią.

Książka Brzdęk! Jak złapać dźwięk opowiada o tym, jak przeżywać dźwięki. Nie tylko muzykę, ale wszystkie odgłosy, które nas otaczają, a więc zarówno te ładne, jak i brzydkie. Pomaga złapać kilka dźwięków, by mieć je na później. Podpowiada, co robić z tym, które już złapaliśmy. Po tej książce wolno, a nawet trzeba pisać i rysować.

Koncepcja i tekst: Paweł i Piotr Sitkiewicz
Ilustracje: Agata Królak
Projekt i skład: Anna Witkowska
Wydawca: Muzeum Narodowe w Gdańsku

 

Spichlerz oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

wizualizacja wyświetlona na białej ścianie