Spichlerz oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)

Oddział Etnografii Muzeum Narodowe w Gdańsku

MIEJCE: ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
GODZINY: 19-01

WSTĘP: 0 zł

www.mng.gda.pl

7 miejsc, 7 wymiarów, 7 pokus – Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku

19:00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

19:00-21:00 – Bomby z nasionami. Warsztaty ekologiczne (Dorota Dombrowska, Pracownia wy.twórcza)

19:00-01:00 – „Etnogranie. Bądź odkrywcą!” Muzealna gra terenowa

21:00 – Potańcówka wielokulturowa (Stowarzyszenie Trójwiejska i Cech Wieloróda)

19:00-01:00 – Strefa chillout z Pubem Red Light

 

Warsztaty „Bomby z nasionami” i Potańcówka wielokulturowa odbywają się w ramach Projektu „Schronienie – klimat, migracje, dziedzictwo” współfinansowanego ze środków EOG w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014 – 2021.

zobacz też inne oddziały muzeum:

GDZIE:

  • Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1
  • Oddział Zielona Brama, Długi Targ 24
  • Oddział Gdańska Galeria Fotografii, Długi Targ 24
  • NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, ul. Jaracza 14
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej – Pałac Opatów w Oliwie, ul. Cystersów 18
  • Oddział Etnografii w Oliwie, ul. Cystersów 19
  • Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Będomin 16
  • Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim

WSTĘP: 0 zł

KONTAKT: n.etush@mng.gda.pl

WWW: http://www.mng.gda.pl/

 

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów otworzymy bramy wszystkich siedmiu gmachów, a za nimi… bogaty program imprez, wydarzeń, koncertów, spotkań i gier przygotowanych specjalnie na tę wyjątkową noc. Muzeum to jednak przede wszystkim wystawy, na wstępie przypominamy zatem o majowej ofercie naszych oddziałów.

W Oddziale Sztuki Dawnej na pokuszenie publiczności wystawiamy nie tylko słynny Sąd ostateczny Memlinga, ale również… Pobożnych i cnotliwych, czyli cieszącą się niesłabnącą popularnością wystawę stałą. Na ekspozycji można zobaczyć jak – w zwierciadle sztuki – chcieli być postrzegani dawni gdańszczanie. Poszukiwanie moralnego kompasu a może jedynie powierzchowna kreacja wizerunku? Ostateczny sąd należy oczywiście do publiczności. W Zielonej Bramie zobaczymy jaką pokusą, już w XVIII wieku, było życie w metropolii. Wystawa Powrót do domu to w dużej mierze historia silnej tęsknoty pastora Johanna Haselaua za Gdańskiem. A dziś, dla nas, to także bezcenne źródło wiedzy o dawnym Gdańsku. W Oddziale Etnografii, oliwskim Spichlerzu Opackim, na wystawie stałej prezentujemy tradycyjne formy gospodarki wiejskiej różnych grup etnicznych zamieszkujących na Pomorzu Gdańskim: Kaszubów, Kociewiaków, Borowiaków, Powiślan czy Żuławian. Natomiast na wystawie czasowej Wdzięk i fantazja proponujemy tak nieoczywisty temat, jakim jest historia fotografii reklamowej i mody w dobie PRL-u. Okazuje się, że pokusa indywidualizmu i oryginalności była nieodparta nawet w centralnie planowanej gospodarce. Po sąsiedzku, w Pałacu Opatów, otwarte będą dwie kolejne wystawy: Nowe spojrzenie oraz August Zamoyski. Myśleć w kamieniu. A zatem, z jednej strony, galeria polskiej sztuki współczesnej, z drugiej zaś, ogromna monografia prezentująca zarówno twórczość, jak i niezwykle barwne życie jednego z najznakomitszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Gdyby po tym wszystkim komuś było jeszcze mało sztuki współczesnej, to oczywiście rekomendujemy odwiedziny NOMUS-u. W Nowym Muzeum Sztuki, na wystawie Kolekcja w działaniu, pytamy przede wszystkim o to, jak dziś działa sztuka i artysta/-tka? Wystawy w oddziałach w Będominie i Waplewie Wielkim to z kolei spojrzenie w przeszłość, ale oczywiście w kontekście aktualnie toczonych dyskusji. W czasie trwającego właśnie Roku Wybickiego przypominamy postać tego polityka, prawnika, generała i innowatora, który jednak – w powszechnej świadomości – przeszedł do historii głównie jako autor jednego utworu. Utwór ten to oczywiście jego niebagatelne osiągnięcie. Dlatego na drugiej wystawie w Muzeum Hymnu Narodowego przedstawiamy całą historię Pieśni Legionów Polskich we Włoszech. Wreszcie w Waplewie Wielkim, w pałacowych wnętrzach tamtejszego dworu, zapraszamy do zapoznania się z innym nieodłącznym elementem kultury polskiej, czyli tradycją szlachecką.

 

Spichlerz oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

wizualizacja wyświetlona na białej ścianie