Obraz Hansa Memlinga, Sąd Ostateczny.

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Dawnej

Miejsce: Kategoria: , , , ,
Tagi: ,

MIEJCE: ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
WSTĘP: 0 zł
godz. 19 – 01

www.mng.gda.pl

 

19:30–20:15
„Symfonia pożegnalna” Josepha Haydna – czyli Muzeum Narodowe żegna stare logo
Wystąpi: Gdyńska Orkiestra Symfoniczna

W 2023 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku opracowało nową identyfikację wizualną instytucji. Odchodzący właśnie do historii motyw graficzny odwołujący się do gotyckiego okna, to jedyne logo muzeum, jakie identyfikowało je w powojennej historii. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przygotowaliśmy dla niego symfonię pożegnalną. Zaraz po niej zaprosimy do wsłuchania się w bardziej współczesne rytmy, zagra dla nas duet DJ Jazxing.

„Symfonia pożegnalna” Josepha Haydna to utwór, z powstaniem którego wiąże się jedna z najciekawszych anegdot, a zarazem zawoalowanych przekazów, w historii muzyki. Znajduje to swoje odbicie w samym utworze. W 1772 roku Haydn – jako szef orkiestry i kompozytor – przebywał w oddalonej od większych ośrodków miejskich posiadłości księcia Esterhazego. Po wielu tygodniach nadworni muzycy księcia byli już jednak zmęczeni przedłużającym się pobytem, z dala od cywilizacji i swoich rodzin. Dlatego uciekli się do fortelu, chcąc przekazać księciu, że zdecydowanie „zasiedział się” w tym miejscu. W trakcie odgrywania utworu kolejni muzycy aluzyjnie opuszczali swoje miejsca, dając do zrozumienia, że pora kończyć zarówno ich, jak i księcia pobyt na dworze. W Oddziale Sztuki Dawnej, na wirydarzu Muzeum Narodowego w Gdańsku, „Symfonię pożegnalną” odegramy tym razem staremu logotypowi Muzeum. Zagra dla nas Gdyńska Orkiestra Symfoniczna.

 

20:15–00:00
DJ-set w wykonaniu duetu Jazxing (Mateusz Filipiuk, Jakub Sautycz)
Dj-sety Jazxing to hipnotyczna podróż balansująca na granicy relaksu, rozrywki i wyraźnej nuty melancholii poprzez brzmienia nowoczesnego cosmic disco, electro, synth wave, post-punk czy acid house.

19:00–23:00
„Na moje oko!” – gra dla dzieci

Mówi się na mieście, że w Muzeum Narodowym można znaleźć całkiem ciekawe dzieła. Wiszą na ścianach, pysznią się na postumentach. Ale od jak dawna to trwa? Skąd one się tam wzięły? I czy aby na pewno nic im nie grozi? Słyszeliście zapewne niejedną historię o zrabowanych dziełach sztuki, to nie są przelewki! Dołączcie do naszego prywatnego śledztwa. Będziemy operować sprzętem szpiegowskim najwyższej klasy – wszystkimi pięcioma zmysłami.

20:30–23:00
Warsztaty sitodruku (Paulina Gula, Justyna Radziej)

Podczas warsztatów zaprosimy publiczność do samodzielnego wykonania sitodruków na muzealnych torbach, z motywami związanymi z nową identyfikacją wizualną muzeum oraz nawiązaniami do architektury i dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 19:00–00:30  
Wyprzedaż muzealnych książek i katalogów

19:00–00:00
Edukatorki i edukatorzy opowiadają o wybranych obiektach z kolekcji sztuki dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

19:00–00:30
Strefa barowa „Red Light”

 

 

Budynek oddziału sztuki dawnej Muzeum narodowego w Gdańsku

 

Obraz Hansa Memlinga, Sąd Ostateczny.