Obraz Hansa Memlinga, Sąd Ostateczny.

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Dawnej

gdzie: ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
godziny: 19:00 – 01:00
wstęp: bezpłatny

www.mng.gda.pl

 

Bal u patrycjuszy

Zapraszamy was na bal! Naszymi gospodarzami będą gdańscy patrycjusze znani z bajecznych bogactw, dobrego gustu i niespożytych sił do zabawy. Zapewnią nam tańce, pokazy luksusowych dzieł sztuki i warsztaty, w czasie których będziecie mogli wyposażyć się w stylowe dodatki. Plotka głosi, że zdradzą także kilka skandali z wysokich sfer (ale sza, nie słyszeliście tego od nas).

19.30-00:00
Wielopokoleniowe tańce z DJ Viką
Wyjątkowa noc wymaga wyjątkowej oprawy. Tego wieczoru w dawnych klasztornych wnętrzach zagra dla nas Wirginia Szmyt, czyli DJ Vika – gwiazda klubów, parad seniorów i od niedawna także filmu. Dobra zabawa nie ma limitu wieku, czekamy więc na was wszystkich na parkiecie.

19:30-23:00
Warsztaty sitodruku
Jaka jest lepsza pamiątka z muzeum niż torba? Pomieści wiele i wytrzyma jeszcze niejedną wizytę. Podczas warsztatów będziecie mogli samodzielnie wykonać na niej sitodruk nawiązujący do dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nad stoiskiem czuwa: Pracownia Wschodnia.

19:30-23:00
Warsztaty biżuteryjne
Patrycjuszowski strój nie mógł obyć się bez okazałej biżuterii. W czasie wizyty w Oddziale Sztuki Dawnej koniecznie odnajdźcie stoisko, przy którym wykonacie jej współczesną, kolorową wersję. Nad stoiskiem czuwa pracownia Lignumki.

19:30-23:00
Luksus na pokaz
Luksus, blichtr i ekstrawagancja to słowa najlepiej opisujące gust dawnych gdańszczan. Nasi kustosze przygotowali dla was wyjątkowy pokaz dwóch nowych nabytków do kolekcji, które mają z nimi wiele wspólnego. Pierwszy to portret Bartłomieja Schachmanna – burmistrza, podróżnika, kolekcjonera i mecenasa, któremu Gdańsk zawdzięcza kilka wspaniałych budynków i dzieł sztuki. Drugi to zegar autorstwa Johanna Simona Betzmeyera, wykonany ze złoconego mosiądzu, granatów i czerwonego złota, wyposażony w równie kosztowny przenośny futerał.
Pokazy odbywają się co 15 min. Obowiązuje limit osób w jednym wejściu – max. 15 osób w grupie.

19:00-00:00
Gra muzealna „Lubieżni i kłótliwi”
Na wystawie „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki” dzieła opowiadają nam o tym, jak chcieli widzieć siebie dawni gdańszczanie. Jest jednak jeden problem – nie zawsze byli aż tak pobożni i cnotliwi, za jakich chcieliby uchodzić. Muzealne sale pełne są skandali. Podążajcie ich tropem i przekonajcie się, kto był lubieżny, a kto kłótliwy. Gra 16+

19:00-00:00
Szukanki – zadania dla młodych koneserów sztuki
Lubicie buszować po zakamarkach? Macie oko do detali, zmysł poszukiwacza i dużo ciekawości? To dobrze się składa, bo mamy dla was kilka rzeczy do odnalezienia. Karty w dłoń i ruszajcie na odkrywanie muzeum! Zobaczycie najstarsze, najdziwniejsze, największe i najcenniejsze dzieła sztuki związane z dawnym Gdańskiem, jakie mamy w naszych zbiorach.

19:15–00:00
Skandaliczny spacer
Gdzie w muzeum odbywały się sekcje zwłok? Który portret przedstawia bohatera wielkiego miłosnego skandalu? Kto wpadł na pomysł zakonserwowania swojego ciała po śmierci? O wszystkim opowiedzą nasi edukatorzy i edukatorki, którzy odkryją przed wami muzealne tajemnice, skandale i historie z dreszczykiem. Wypatrujcie ich przy wybranych eksponatach. Koniecznie odwiedźcie wszystkie punkty!

19:00–00:30
„Dzieła utracone”
Pokazy filmów opowiadających zawiłe historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w wyniku II wojny światowej.

19:00–00:30
Wyprzedaż muzealnych książek i katalogów
Gdańszczanie słynęli ze swojego zamiłowania do nauki i otwartości na świat. Nie mniej słynna była ich żyłka do handlu. Jeśli chcecie połączyć zdobywanie wiedzy z ubiciem dobrego interesu, sprawdźcie, co przygotowaliśmy na wyprzedaży książek i katalogów.

19:00–00:30
Strefa barowa „Red Light”
Z ogromu emocji na balu łatwo opaść z sił. Odświeżycie je w strefie barowej, o którą zadba „Red Light”.

Budynek oddziału sztuki dawnej Muzeum narodowego w Gdańsku

 

Obraz Hansa Memlinga, Sąd Ostateczny.