Ratusz Staromiejski _Nadbałtyckie Centrum Kultury

RATUSZ STAROMIEJSKI

MIEJSCE: ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

GODZINY: 17-22

WSTĘP: bezpłatny

www.nck.org.pl

„NATURALNIE KULTURALNIE „

Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów będzie natura zdobiąca Ratusz Staromiejski. W jej piękno wprowadzi nas koncert inspirowany ptasim śpiewem. W trakcie tej wyjątkowej nocy odkryjemy ornamenty roślinne i zwierzęce ukryte we wnętrzach Ratusza Staromiejskiego. Będziemy poznawać tajniki utrwalania piękna roślin na obrazach i w poezji. Wyruszymy również na przyrodniczy spacer wokoło Ratusza i Kanału Raduni.
‘W programie:

• koncert familijny
Dla wielu twórców natura z jej bogactwem odgłosów i barw oraz filozoficzną koncepcją czterech żywiołów stała się przyczynkiem do pracy nad muzycznymi dziełami. Podczas koncertu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – w jaki sposób kompozytorzy przedstawiali świat otaczającej nas przyrody za pomocą dźwięków. Interpretacje dzieł inspirowanych odgłosami przyrody zaprezentują uczniowie szkół muzycznych II st. z Trójmiasta. Przy okazji opowiemy Wam również do czego mogą przydać się w muzyce krucze pióra, włosie z końskiego ogona czy drewno z długowiecznego cedru.
Prowadzenie: Zuzanna Pobłocka

• koncert na klawesynie „opowieść o zdobieniu melodii”
Tryle? Obiegniki? A może Mordenty? O ornamentach w muzyce, czyli o tym, jak wykonawcy zdobili melodię w muzyce dawnej opowie prof. dr hab. Małgorzata Skotnicka. Na klawesynie zagrają: Joanna Liwo i Estera Laskowska – uczennice Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu.

• zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego szlakiem ornamentów
Od wieków natura inspirowała artystów tworzących swoje dzieła. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Ratuszu Staromiejskim wyruszymy na spacer szlakiem ornamentów, które zachowały się w tym pochodzącym z końca XVI wieku budynku. Poznamy historię tego miejsca i wspólnie poszukamy motywów roślinnych i zwierzęcych, które ozdobiły wnętrza Ratusza. Nasz spacer zakończymy wizytą w wyjątkowym wnętrzu, sąsiadującego z Ratuszem, Domu Opatów Pelplińskich.
Oprowadzenie: Sabina Rogalska – Antosik, przewodnik PTTK

• warsztaty „Wieczne Rośliny”
Na stanowisku „Wiecznych Roślin” poczujesz się jak Frida Kahlo czy Stanisław Wyspiański i poznasz tajemną sztukę utrwalania roślin! Dowiesz się w jaki sposób artyści oraz naukowcy uwieczniają rośliny w swoich pracach i stworzysz swoje własne dzieło w stylu secesyjnym!
Prowadzenie: Naukowe Studenckie Koło Botaniczne „Zioło” działające przy Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody (Wydział Biologii, Uniwersytet Gdański)

• warsztaty „Język roślin. Kolaże haiku”
Na warsztacie poznamy rośliny pojawiające się wiosną, jak ziarnopłon, zawilec gajowy, czosnaczek pospolity, pokrzywa, szczawik zajęczy. Odkryjemy ich ludowe nazwy, właściwości (w tym działanie lecznicze oraz zastosowania kulinarne), symbolikę oraz konteksty w kulturze. Uczestnicy dostaną fragmenty utworów o roślinach, z których będą mogli złożyć poetycki kolaż, ilustrowany reprodukcjami z dawnych zielników.
Prowadzenie: Fundacja Generacja

• spacer „Deptane po drodze”
Podczas spaceru wokół Ratusza Staromiejskiego i Kanału Raduni przyjrzymy się roślinom, które mijamy na co dzień niezauważone. Czy to naprawdę tylko tak zwane chwasty? Co można odkryć, pochylając się nad trawnikiem i które z tych niepozornych istot nadają się do jedzenia, leczenia a które są trujące? Jaką rolę pełnią w miejskim ekosystemie i czy nie warto czasem zatrzymać się, by je odkryć?
Prowadzenie: Fundacja Generacja